Kontakt +48 91823 87 60
Nie polegaj na emocjach

Nie polegaj na emocjach

Nie możemy polegać na emocjach i się nimi kierować

Nie możemy polegać na emocjach i się nimi kierować

Bardzo łatwo jest podjąć decyzję na podstawie tego, co chcemy, myślimy lub czujemy, czyli tego, co mówią nam nasze emocje w tej sytuacji w danej chwili. Musimy być bardzo ostrożni, aby nie kierować się w życiu emocjami. Musimy być prowadzeni w sposób o wiele mądrzejszy i pozostawać w zależności od czegoś o wiele większego, a mianowicie Bożego Słowa…

W Liście do Hebrajczyków 4.12 jest napisane, że Boże Słowo jest ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, zdolne do rozdzielenia duszy i ducha, zdolne osądzić zamiary i myśli serca. Innymi słowy,  Boże Słowo daje nam mądrość, aby odróżnić to co dobre, od tego co złe oraz jest w stanie kontrolować nasze myśli i postawy.
Nawet po latach studiowania Biblii, możemy nie potrafić zastosować całej mądrości, którą zawiera Boże Słowo. Z pewnością jednak będziemy robili znaczne postępy, ponieważ jesteśmy przykryci Bożą łaską i miłosierdziem, aby się uczyć i wciąż wzrastać.

Jak odróżnić Bożą wolę od naszej własnej

Prawdziwym wyzwaniem jest czasami rozróżnić, czy to, czego chcemy, jest zgodne z tym, czego chce dla nas Bóg. Kiedy bardzo czegoś chcemy bardzo łatwo możemy ulec zwiedzeniu, że jest to Bożą wolą dla nas, a diabłu tylko na tym zależy. On będzie nawet wyrywał wersety z kontekstu Bożego Słowa, aby utrzymać nas w zwiedzeniu i grzechu.
W 1 Liście do Koryntian 2.14 jest napisane, że dla ludzi, którzy giną w świecie, prawdy objawione przez Ducha Bożego są głupstwem. Tylko duchowi ludzie mogą zrozumieć te rzeczy, które pochodzą z Ducha Bożego. A czasami nawet bardzo duchowi ludzie mają z tym trudności.
Mogę ci wyznać, że jeśli naprawdę jesteś prowadzony przez Ducha Bożego, możesz przeżywać w swojej głowie trudności ze zrozumieniem tego co Bóg czyni. Jest tak ponieważ Boże działanie często jest trudne do rozumowego pojmowania.  Bóg będzie w twoim życiu czynił wiele rzeczy dla ciebie niezrozumiałych.  Często byłam bardzo zdezorientowana rzeczami, na które Bóg przyzwalał w moim życiu. Lecz kiedy z dzisiejszej perspektywy patrzę na to, co miało miejsce w przeszłości, mogę powiedzieć: „Teraz wiem dlaczego to się wydarzyło. Teraz wiem dlaczego to  miało miejsce.”
Bóg wie o wiele więcej niż my wiemy, Jego drogi są ponad naszymi drogami i on ma lepszy plan dla naszego życia niż my sami. Zamiast kierowania się naszymi uczuciami, musimy poddać się Bożemu prowadzeniu. Nawet kiedy nie rozumiemy tego, co Bóg czyni.

Jak poradzić sobie z niestabilnymi emocjami

Jeśli chcemy poprawy w tej dziedzinie, musimy pozwolić Bogu na to, aby pokazał nam prawdę o nas samych. Potrzebujemy tego, aby Bóg objawił nam, co jest korzeniem naszego problemu, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli się z nim rozprawić. Wtedy też będziemy mogli uniknąć emocji, które ten problem wyzwala. Dlatego dobrze jest modlić się do Boga, aby objawił nam te rzeczy. Uczucia są w swojej naturze nieprzewidywalne, dlatego też musimy się nauczyć jak je opanowywać, gdy pojawią się niespodziewanie.
To cudowne jak możemy wpłynąć na zmianę swojego zachowania po prostu przez króciutki wewnętrzny dialog z samym sobą. Być może osoby z twojej rodziny nie są takie, jakimi chciałbyś aby były, ale są twoją rodziną. Może twój dom nie jest taki, jak sobie wymarzyłeś, lecz dzięki Bogu nie mieszkasz na ulicy. Być może nie lubisz swojej pracy, lecz ktoś inny chętnie by ją przyjął. Być może nawet nie lubisz swojego współmałżonka, lecz gwarantuję ci, że na pewno znalazłby się ktoś, kto by chętnie ci go odebrał.
Zwycięstwo jest praktycznie niemożliwe, dopóki nie nauczymy się, jak żyć bez kierowania się uczuciami.
One zmieniają się tak szybko. Uczucia sprawiają, że w jednej godzinie płaczemy a w następnej już jesteśmy skłonni do śmiechu. Stają się lepsze, gdy okoliczności są sprzyjające i zmieniają się w czasie oczekiwania na odmianę sytuacji. Chciałabym żebyś był panem swoich emocji. Chciałabym, abyś to ty rządził swoimi uczuciami, a nie one tobą.
W Liście do Kolosan 3.2 jest napisane, że powinniśmy mieć umysł ukierunkowany na to, co w górze. Jeśli dziś podejmiesz decyzję, że będziesz żyć w oparciu o Boże Słowo i nie będziesz poddawał się miotającym cię zmiennym emocjom, zapewniam cię, że za rok od teraz będziesz zupełnie inną osobą. I będziesz bardzo zadowolony z uczynionych postępów.

Więcej o emocjach w książce Joyce Meyer: Wznieść się ponad emocje

 

Powiązane