Kontakt +48 91823 87 60
Bitwa o umysł dla nastolatków (PDF)

Bitwa o umysł dla nastolatków (PDF)


Bitwa o umysł dla nastolatków (PDF) – do ściągniecia bezpłatnie – kliknij tu.


 

Oto twój umysł… twój umysł na polu bitwy

Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. List do Efezjan 6:12

Czujesz się ostatnio trochę zmęczony? Zmieszany? Przygnębiony? A może sponiewierany? Nie ma w tym nic dziwnego – jesteś na wojnie.
Jednakże bitwa, którą toczysz, nie jest wojną na konwencjonalne środki rażenia. Rzuć okiem na urywek Pisma, rozpoczynający ten rozdział. Twoje działania wojenne nie są wymierzone przeciwko sile żywej. Nie prowadzisz wojny przeciwko szkolnemu wrogowi numer 1. Nieprzyjaciółmi nie są nauczyciele, były chłopak czy dziewczyna, nie są nimi też rodzice.

Twoim przeciwnikiem jest sam szatan we własnej osobie, eks-anioł-zmieniony-w-diabła i jego demoniczne siły [anglosaski przekład Biblii, The Amplified Bible, nazywa je „duchami panów”]. Szatańska inwazja jest tak świetnie zaplanowana, że pewnie nawet nie dostrzegłeś, że się zbliża. Naprawdę, możesz wręcz nie zdawać sobie sprawy, że w ogóle jesteś w stanie wojny. To właśnie jeden z najskuteczniejszych chwytów wroga – oszustwo.

Szatan jest kłamcą. Jezus nazwał go kłamcą i ojcem kłamstwa (Ew. Jana 8:44). Oto kilka jego strategii zwodzenia, których użyje, aby przejąć władzę nad twoim umysłem. Z iloma już się zetknąłeś, w takiej lub innej formie?

Nie musisz słuchać rodziców, pastora, liderów grup młodzieżowych ani wszystkich, którzy próbują mówić ci, jak masz żyć. Przyjrzyj się im, tym niekompetentnym hipokrytom. Spójrz na ich wszystkie wady i niekonsekwencje. To twoje życie, przeżyj je tak, jak ci się podoba.

Alkohol, narkotyki i seks ci nie zaszkodzą. Żadna straszna historia przecież ci się nie przydarzy. To tylko strategia polegająca na zastraszaniu. Dorośli zwyczajnie zabraniają ci rozrywek – chociaż sami zakosztowali ich w bród, gdy byli w twoim wieku. Po prostu chcą cię kontrolować.

Naprawdę wierzysz w tego całego „diabła”? Jakiegoś czerwonoskórego, łysego gościa ze spiczastym ogonem i widłami? Ktoś tak inteligentny jak ty? Wróć na ziemię – to tylko mit. Nie ma żadnego diabła ani piekła. À propos, nie ma też Boga ani nieba. Istnieje tylko ,,tu i teraz”. Używaj sobie, kiedy tylko możesz.

No, śmiało, przyznaj się: przez cały czas masz wątpliwości co do Boga. Gdyby był prawdziwy, czy pozwalałby, żeby takie wątpliwości wkradały się do twojej głowy?
Gdyby naprawdę istniał dobry, troskliwy Bóg, czy czułbyś się tak samotny, tak bezsilny, gdy chcesz coś zmienić, i stłamszony przez życie?

Czy kiedykolwiek czułeś, że twój umysł wprost rozsadzają podobne pytania i obawy? Tak właśnie działa szatan. Zasiewa w głowach najróżniejsze natrętne myśli, podejrzenia i wątpliwości. Działa powoli i niezauważalnie, zgodnie z planem, jaki dla ciebie przygotował. Nigdy nie zapomnij, że jeśli chodzi o niszczenie twojego życia, szatan będzie mieć strategię bitewną dopasowaną specjalnie do ciebie. Uczył się ciebie przez długi czas i zamierza zaatakować, gdy jesteś słaby, zaciekawiony czymś albo niestały.
Na przykład zna dziedziny, w których czujesz się niepewnie. Jeśli wstydzisz się swego wyglądu, diabeł podstawi ci kogoś, kto będzie zapewniać cię, że jesteś pociągający i sprawi, że poczujesz się atrakcyjny. A potem ta osoba, tak ochoczo przez ciebie zaakceptowana, zacznie naciskać na podjęcie współżycia seksualnego. Wiesz, że nie powinieneś, ale nie chcesz ryzykować, że stracisz kogoś, dzięki komu czujesz się tak dobrze we własnej skórze.

W tym momencie szatan siedzi wygodnie i obserwuje, jak się miotasz. Umieścił swoją tajną broń na pozycji. Czas i twoje szalejące hormony mu sprzyjają. Wie, że nie możesz włączyć telewizora, uruchomić komputera albo otworzyć gazety, by nie natknąć się tam na jakieś treści seksualne (na przykład w Internecie są ponad 4 miliony stron pornograficznych). Przeznaczy dość czasu, by doprowadzić cię do upadku. Diabeł ma mnóstwo braków, ale cierpliwość do nich nie należy. Posiada jej aż nadto.
Na szczęście nie ruszasz na linię frontu bez wyposażenia. Biblia, święty przekaz od Boga zapewnia: gdyż oręż bojowania naszego nie jest z ciała, lecz posiada moc burzenia, dla Boga, twierdz warownych. Udaremniamy ukryte knowania i wszelką wyniosłość przeciwną poznaniu Boga i wszelki umysł poddajemy w posłuszeństwo Chrystusowi (2 List do Koryntian 10:4 – 5).

Być może zapytasz teraz: ,,Czym są te ,,twierdze warowne”, które powinienem burzyć i niszczyć?” Pomyśl o tym tak: szatan chce, abyś podszedł do tego jak do gry komputerowej, przechodząc z poziomu na poziom. Powróćmy jeszcze raz do naszego przykładu pokusy erotycznej. Szatan nie będzie chciał nagle przemienić cię z osoby żyjącej w czystości w rozwiązłego nałogowca, uzależnionego bez reszty od seksu.

Nie, bardziej prawdopodobne, że wzbudzi twoje zainteresowanie dwuznacznym seksualnie filmem głównego nurtu, jakie cały czas wyświetla się w kinach i które lecą na kablówce albo wykorzysta internetowy czat, w trakcie którego rozmowa chwilami – ale nie stale – bywa niestosowna.

Następnym razem, gdy skorzystasz z Internetu, uznasz, że nie powinieneś do tego dopuszczać albo przeniesiesz zainteresowanie erotyką filmową na następny poziom – przechodząc z typowych programów telewizji kablowej do kanałów, które ewidentnie emanują seksualną dosłownością.

Tak to działa. Tak samo ma się sprawa z narkotykami, piciem, oszukiwaniem i kłamaniem. Jak wielu twoich znajomych okłamywało rodziców, gdy ci, dzwoniąc na ich komórki, pytali, gdzie są, z kim i co robią? Tego rodzaju kłamstwa najpewniej na początku były stosunkowo niewinne – jak: „jasne, mamo, zjadłem śniadanie”, albo „naprawdę, tato, nie mam żadnych zadań na weekend”. Lecz niewiele czasu trzeba, by „1. Poziom” kłamstw szybko stał się ,,Poziomem 2.”, i tak dalej.

Czy zaczynasz dostrzegać, jak przebiegła jest strategia szatana? Czy przeraża cię choć trochę? To dobrze. Każdy dobry żołnierz wkracza do bitwy z najwyższą czujnością. Tylko głupiec naciera na wroga, nie orientując się, jaka jest stawka wojny.

Bitwa o umysł dla nastolatków – fragmenty


Bitwa o umysł dla nastolatków (PDF) – do ściągniecia bezpłatnie – kliknij tu.


Tagi:

Powiązane