Kontakt +48 91823 87 60
Zawsze możesz zacząć od nowa

Zawsze możesz zacząć od nowa

Zawsze możesz zacząć od nowa

Historia (wraz z tradycją) przekazuje nam opowieść z życia brytyjskiego premiera, którego sława przetrwała jego samego, Winstona Churchilla, kiedy ze śmiałością wygłosił przemówienie do swoich rodaków, składające się z jednego zdania. Zgodnie z tym przesłaniem, w czasie najczarniejszych dni II wojny światowej, Churchill stanął przed milczącym tłumem, oświadczając z przekonaniem: „Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddamy”. Potem usiadł na swoim miejscu z przeświadczeniem, że wypowiadając te kilka słów powiedział wszystko, co trzeba.

Chociaż podobno tego dnia Churchill w rzeczywistości miał znacznie więcej do powiedzenia, to właśnie zdanie zostało zapamiętane i utkwiło w umysłach zmęczonych wojennym konfliktem obywateli. Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj!

Będąc sługą Ewangelii od prawie 38 lat, jestem obyta z sytuacjami, gdy stoję przed tłumem, ale przyznam się, że nigdy nie wygłosiłam kazania złożonego tylko z jednego zdania. Odnoszę wrażenie, że ludzie, którzy przychodzą mnie posłuchać, nie byliby pod takim wrażeniem jak Brytyjczycy owego dnia i sądzę, że raczej oczekują czegoś więcej.
Gdybym jednak miała dość odwagi, by w tej chwili przekazać coś, co mieści się w jednym zdaniu, gdybym miała tylko kilka sekund na podzielenie się pomysłem, który miałby szansę zmienić czyjeś życie, powiedziałabym coś takiego:

Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, przez cokolwiek przechodzisz, nigdy nie jest za późno, by zacząć od nowa. Zawsze możesz zacząć od nowa - Joyce Meyer

Sądzę, że to jedno zdanie ma więcej treści niż przemowa lub kazanie; bo charakteryzuje kluczową biblijną postawę. Nie myśl o swoim ostatnim niepowodzeniu czy trudnościach, przez jakie przechodzisz ­– Bóg oferuje ci nowy początek. Nie jest on czymś w rodzaju pakietu promocyjnego, lecz praktyczną regułą, dostrzegalną w całym Słowie Bożym. Przykładowo:

  • Daleki od luksusu i wygód, do których przywykł, błąkający się po odludziu pustyni Mojżesz, zostaje powołany na przewodnika narodu. Nowy początek!
  • Osoba podejrzanego autoramentu, ladacznica Rachab, zostaje ocalona i otrzymuje zacne miejsce w rodowodzie Chrystusa. Nowy początek!
  • Wykonujący niezbyt ambitną pracę pasterza owiec Dawid, zostaje namaszczony na kolejnego króla Izraela. Nowy początek!
  • Owdowiała Ruth, samotna, i niemająca dokąd pójść, otrzymuje całkiem nowe, lepsze niż sobie mogła wymarzyć, życie. Nowy początek!
  • Zawstydzony Piotr, który ze strachu zaparł się Pana, otrzymuje przebaczenie i namaszczenie, i przemawia w dniu Pięćdziesiątnicy. Nowy początek!
  • Uwikłany w matnię martwej religii, prześladujący pierwszych chrześcijan Paweł, doznaje przemienienia i zostaje powołany do napisania wielu ksiąg Nowego Testamentu. Nowy początek!

Czy pojmujesz tę zasadę? Raz po raz, w każdej sytuacji i na każdej kolejnej stronie Biblii, Bóg oferuje nowy początek, a Jego słudzy z niego korzystają. Okoliczności się zmieniają i różnie toczą się losy ludzkie, ale łaska Boża nigdy się nie chwieje. Bóg zawsze oferuje nową szansę. Nowe możliwości. Nowe życie.
Podróżując z miasta do miasta, głosząc Słowo, spotykam jednak wielu ludzi, którzy wciąż żyją w ciemności. Dla niektórych jest to ciemność bólu – doznana krzywda utrzymująca ich w stanie letargu, gdy są w trakcie szukania rozwiązania. Dla innych jest to ciemność rozczarowania –życiowe plany zawiodły, a oni czują się zagubieni i niepewni siebie. Innym ciemność jawi się jako chmura samotności, strachu, nudy, niepewności, zmartwienia, czy rozpaczy.
Z całego serca pragnę ujrzeć ludzi wychodzących na wolność i prowadzących nowe, zwycięskie, radosne życie, które Jezus przyszedł im dać. Wiem z własnego doświadczenia, jakie to jest niezwykłe. Nie tylko spotykam ludzi z problemami, ale sama byłam nieraz w takim położeniu. Wiem, co to znaczy być przygnębionym do tego stopnia, że albo podejmuje się błędne decyzje, albo tkwi się w bezczynności.
Przypuszczam, że ty również przechodziłeś przez takie doświadczenia. Każdemu z nas zdarza się, wcześniej czy później, utknąć w ślepym zaułku i zastanawiać się: O co tu chodzi? Czy to koniec? Czy mam się poddać? Co mam teraz zrobić? Pismo Święte mówi nam jednak, że Słowo Boże jest „lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” (Psalm 119:105). Oznacza to, że bez względu na to, jak bardzo niesprzyjające są okoliczności, nigdy nie zgubisz drogi. Bóg doprowadzi cię do twojego przeznaczenia ­– nigdy nie jest za późno.
Oto rozwiązanie: Musisz zrobić krok w przód. Nowe początki nie trafiają się na każdym kroku, lecz w trakcie posuwania się wzdłuż drogi. Idąc w wierze wykonujemy jeden krok na jeden raz. Jeśli jesteś zdecydowany, aby odnieść sukces w życiu, łaska Boża umożliwi ci to, co może wydawać się nieosiągalne z ludzkiego punktu widzenia. Bóg obiecał zrobić swoją część, lecz twój wkład jest nieodzowny.
Jeśli rozumiesz, czym pachnie pozbawienie nas luksusów i wygód, do których przywykliśmy; doznanie przykrości z powodu złej sławy; nierokująca na przyszłość praca zawodowa; samotność i bycie zdanym na siebie samego; życie w żalu i wstydzie lub po prostu zastanawianie się nad podjęciem kolejnego kroku, niech ta książka będzie nowym początkiem dla ciebie.
Podzieliłam treść książki na trzy sekcje: Nowe początki, Co cię powstrzymuje? oraz Dziś jest twój dzień. Tematy te pochodzą bezpośrednio z 2 Listu do Koryntian 5:17, reprezentacyjnego wersetu cytowanego w przypadku nowych początków. W każdym jej rozdziale spotkasz niesamowitych ludzi, którzy uchwycili się swojej szansy i zaczęli coś w życiu od nowa. Ich odwaga, męstwo i determinacja, podniosą cię na duchu i wzmocnią twoją wiarę. Oprócz inspirujących opowieści, znajdziesz tu praktyczne wskazówki ze Słowa, które pomogą ci zrobić pierwszy krok. Prawdy te dadzą ci solidne podstawy, na których będziesz mógł zbudować swoją przyszłość.
Najbardziej zależy mi na tym, żeby każde słowo w tej książce było pomocne w osobistym odkrywaniu Boga. Głęboka i pełna mocy relacja z Nim jest podstawą i źródłem każdego nowego początku. On jest ostateczną nagrodą; nie możemy zapominać o tym, że prawdziwą radość i szczęście można znaleźć tylko w Nim.
Będę się modlić o to, abyś czytając strony tej książki mógł dostrzec, że Bóg kocha cię odwieczną miłością (Księga Jeremiasza 31:3), że jest z tobą teraz i na zawsze (Księga Powtórzonego Prawa 31:6) oraz że pragnie dać ci obfite, zwycięskie i radosne życie (Ewangelia Jana 10:10).
To życie może już dziś należeć do ciebie, jeśli tylko zechcesz je przyjąć. Pamiętaj po prostu o tym, że…

Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, przez cokolwiek przechodzisz, nigdy nie jest za późno, by zacząć od nowa.

 

Więcej informacji o książce Joyce Meyer: Zawsze możesz zacząć o dnowa

Tagi:

Powiązane